تماس با ما از ایران 00905322124590

برگزیده های شما ( 0 )
نمایش ملک های مورد علاقه من

بورس بین المللی اوراق بهادار املاک و مستغلات ترکیه

10.11.2017

بورس بین المللی اوراق بهادار املاک و مستغلات ترکیهدر ماه مه 2017، نورالدین جانیکلی، معاون نخست وزیر ترکیه در یک کنفرانس خبری گفت که بانک ها برای تامین مالی پروژه های ساختمانی بازار املاک و مستغلات ترکیه تلاش می کنند. برای طرح جایگزین، وزرای همراه با رییس جمهور رجب طیب اردوغان راه حل کارآمدی را ارایه دادند تا موفقیت هایی که این صنعت در حال رشد طی 15 سال گذشته به دست آورده بود را تضمین کند.

آنها ایده استقرار بورس بین المللی اوراق بهادار املاک و مستغلات ترکیه را طرح کردند. گواهینامه ها جایگزین بخش مالی می شوند و خریداران در بسیاری از کشورها واجد شرایط سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ترکیه خواهند بود.

با کمک کمیته دایمی همکاری های اقتصادی و تجاری سازمان همکاری های اسلامی (COMCEC)، تا ژوئیه 2017، عملیات اجرایی کامل شد و هم اکنون کارگزاران سهام می توانند سهام همه پروژه های املاک و مستغلات از جمله زمین، مراکز خرید یا فضاهای عمومی را که تاییدیه تجاری دریافت کرده اند، معامله کنند.

این سیستم در نوع خود اولین است، اما همانند یک بورس اوراق بهادار عمل می کند و اصول حاکم بر آن، خریداران و فروشندگان را از بی خطر بودن آن مطمین می کند و به 57 کشور عضوCOMCEC گسترش می یابد.

گواهینامه های املاک (Gayrimenkul Sertifikası)

هیات مدیره بازار سرمایه (CMB)، گواهی نامه های املاک و مستغلات که در زبان ترکی گایریمنکول سرتیفیکاسا گفته می شود را صادر می کند. ایده کلی این است که پروژه های ساختمانی به سهام های کوچکتر تقسیم شوند تا جایگزینی برای تامین مالی شرکت های ساختمانی و سازندگان باشند.

از آنجایی که این کار نوعی تامین مالی است، متقاضیان باید از هیات مدیره بازار سرمایه و بورس استانبول (BIST) که تنها مرکز ثبت تجارت در ترکیه است، درخواست کنند. از آنجاییکه ایده سیستم به جای کسب درآمد، تامین مالی است، هیات مدیره، با کمک BIST تنها پروژه هایی را که در مرحله طراحی یا ساخت و ساز هستند را تصویب می کنند.

هم پروژه های مسکونی و هم تجاری می توانند گواهینامه ها را از طریق بورس استانبول به فروش برسانند و سرمایه گذاران با سرمایه کم، منافع بسیاری از جمله فروش گواهینامه ها برای اخذ سند ملکی یا کسب درآمد از طریق افزایش بالقوه قیمت ملک را کسب خواهند کرد زیرا املاک و مستغلات پس از اتمام، گرانتر می شوند.

واحد هایی که در حراج فروخته می شوند، درآمد حاصل از آن به طور مساوی بین تمام صاحبان گواهینامه توزیع می شود. در غیر این صورت، چنانچه سرمایه گذار بخواهد گواهینامه خود را به سایر سرمایه گذاران بفروشد، می تواند در بورس اوراق بهادار آنرا بفروش برساند.

بسته به اندازه پروژه و نیازهای مالی، هر گواهینامه، بر اساس متر مربع یا ارزش پولی عرضه می شود. گواهی صادر شده برای پروژه های مسکونی بر مبنای ارزش پولی از 1 تا 200 لیر ترکیه ارایه می شوند، در نتیجه خریداران بالقوه در صورت تمایل برای خرید گواهینامه های بیشتر، روشی منصفانه برای سرمایه گذاری مضاعف در آینده خواهند داشت.

کمیته دایمی همکاری های اقتصادی و تجاری سازمان همکاری های اسلامی به ایجاد بورس املاک و مستغلات ترکیه کمک کرده است، زیرا دارندگان گواهینامه ها بهره ای برای پولشان دریافت نمی کنند. این مساله در دستورالعمل اصول مالی اسلامی آمده است. گواهینامه ها در بازار سهام معامله می شوند و هیچ درآمد ثابتی وجود ندارد، همانطور که هر گونه سرمایه گذاری دیگری اینگونه است.

اخبار املاک6.12.2017
گردشگری ترکیه ی 2023: چشم انداز
10.11.2017
بورس بین المللی اوراق بهادار املاک و مستغلات ترکیه
11.10.2017
پیش بینی نرخ رشد سالانه 5.5٪ درصدی تا سال 2020 در ترکیه
22.9.2017
مشاوره برای خرید خانه در ترکیه
11.9.2017
جریان سرمایه گذاری از کشورهای خارجی و اتحادیه اروپا به ترکیه ادامه دارد
22.8.2017
تقاضا برای املاک در ترکیه به سرعت در حال افزایش است
9.8.2017
چگونه جشنواره فیلم آنتالیا این شهر را به یک مرکز سینمای جهانی تبدیل خواهد کرد
14.7.2017
آنتالیا هومز با نسخه های اپل و اندروید منتشر شد
خواندن همه خبرها
بالا
برو به
ما استخدام میکنیم