تلفن همراه 00905322124590

تماس با ما از ایران 00902423245494

برگزیده های شما ( 0 )
نمایش ملک های مورد علاقه من

بورس بین المللی اوراق بهادار املاک و مستغلات ترکیه

10.11.2017

بورس بین المللی اوراق بهادار املاک و مستغلات ترکیهدر ماه مه 2017، نورالدین جانیکلی، معاون نخست وزیر ترکیه در یک کنفرانس خبری گفت که بانک ها برای تامین مالی پروژه های ساختمانی بازار املاک و مستغلات ترکیه تلاش می کنند. برای طرح جایگزین، وزرای همراه با رییس جمهور رجب طیب اردوغان راه حل کارآمدی را ارایه دادند تا موفقیت هایی که این صنعت در حال رشد طی 15 سال گذشته به دست آورده بود را تضمین کند.

آنها ایده استقرار بورس بین المللی اوراق بهادار املاک و مستغلات ترکیه را طرح کردند. گواهینامه ها جایگزین بخش مالی می شوند و خریداران در بسیاری از کشورها واجد شرایط سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ترکیه خواهند بود.

با کمک کمیته دایمی همکاری های اقتصادی و تجاری سازمان همکاری های اسلامی (COMCEC)، تا ژوئیه 2017، عملیات اجرایی کامل شد و هم اکنون کارگزاران سهام می توانند سهام همه پروژه های املاک و مستغلات از جمله زمین، مراکز خرید یا فضاهای عمومی را که تاییدیه تجاری دریافت کرده اند، معامله کنند.

این سیستم در نوع خود اولین است، اما همانند یک بورس اوراق بهادار عمل می کند و اصول حاکم بر آن، خریداران و فروشندگان را از بی خطر بودن آن مطمین می کند و به 57 کشور عضوCOMCEC گسترش می یابد.

گواهینامه های املاک (Gayrimenkul Sertifikası)

هیات مدیره بازار سرمایه (CMB)، گواهی نامه های املاک و مستغلات که در زبان ترکی گایریمنکول سرتیفیکاسا گفته می شود را صادر می کند. ایده کلی این است که پروژه های ساختمانی به سهام های کوچکتر تقسیم شوند تا جایگزینی برای تامین مالی شرکت های ساختمانی و سازندگان باشند.

از آنجایی که این کار نوعی تامین مالی است، متقاضیان باید از هیات مدیره بازار سرمایه و بورس استانبول (BIST) که تنها مرکز ثبت تجارت در ترکیه است، درخواست کنند. از آنجاییکه ایده سیستم به جای کسب درآمد، تامین مالی است، هیات مدیره، با کمک BIST تنها پروژه هایی را که در مرحله طراحی یا ساخت و ساز هستند را تصویب می کنند.

هم پروژه های مسکونی و هم تجاری می توانند گواهینامه ها را از طریق بورس استانبول به فروش برسانند و سرمایه گذاران با سرمایه کم، منافع بسیاری از جمله فروش گواهینامه ها برای اخذ سند ملکی یا کسب درآمد از طریق افزایش بالقوه قیمت ملک را کسب خواهند کرد زیرا املاک و مستغلات پس از اتمام، گرانتر می شوند.

واحد هایی که در حراج فروخته می شوند، درآمد حاصل از آن به طور مساوی بین تمام صاحبان گواهینامه توزیع می شود. در غیر این صورت، چنانچه سرمایه گذار بخواهد گواهینامه خود را به سایر سرمایه گذاران بفروشد، می تواند در بورس اوراق بهادار آنرا بفروش برساند.

بسته به اندازه پروژه و نیازهای مالی، هر گواهینامه، بر اساس متر مربع یا ارزش پولی عرضه می شود. گواهی صادر شده برای پروژه های مسکونی بر مبنای ارزش پولی از 1 تا 200 لیر ترکیه ارایه می شوند، در نتیجه خریداران بالقوه در صورت تمایل برای خرید گواهینامه های بیشتر، روشی منصفانه برای سرمایه گذاری مضاعف در آینده خواهند داشت.

کمیته دایمی همکاری های اقتصادی و تجاری سازمان همکاری های اسلامی به ایجاد بورس املاک و مستغلات ترکیه کمک کرده است، زیرا دارندگان گواهینامه ها بهره ای برای پولشان دریافت نمی کنند. این مساله در دستورالعمل اصول مالی اسلامی آمده است. گواهینامه ها در بازار سهام معامله می شوند و هیچ درآمد ثابتی وجود ندارد، همانطور که هر گونه سرمایه گذاری دیگری اینگونه است.

اخبار املاک13.04.2021
روشهای تقلبی شهروندی ترکیه شناسایی شد
1.04.2021
سرمایه گذاری در املاک و مستغلات سودآور: مسکن دانشجویی یونیوا
3.03.2021
اسپانیا هومز حالا با چهره جدید خود آنلاین است!
16.02.2021
سرمایه گذاران خارجی می خواهند املاک خود را در ترکیه حفظ کنند!
4.02.2021
بیت کوین به اوج خود رسید، سود حاصل در املاک و مستغلات
11.11.2020
با مشارکت دانشمندان ترک در آلمان واکسن کوید-19 آماده است
19.09.2020
شما فقط با یک کلیک می توانید ملکی را با ارز رمزنگاری شده خریداری کنید
20.08.2020
سبک های معماری خانه در ترکیه
خواندن همه خبرها
بالا
برو به