تلفن همراه 00905322124590

تماس با ما از ایران 00902423245494

برگزیده های شما ( 0 )
نمایش ملک های مورد علاقه من

سایت میراث جهانی یونسکو در ترکیه

26.04.2017

اگر شما تاریخ را دوست دارید یا مشتاق هستید در مورد تمدن های گذشته جهان بیشتر بدانید، بازدید از ترکیه ارزشمند است. امپراتوریهای مختلفی در طول زمان بر آن حکومت کرده اند و ساختمان ها و ویرانه های باستانی که از آنها برجای مانده است، آثار شگفت انگیزی از تمدن بشری در طول اعصار است. 16 سایت میراث جهانی یونسکو در ترکیه و همچنین69 سایت در حال انتظار برای ثبت در این فهرست، این موضوع را ثابت می کند.

از آنجمله بقایای مرکز حکومتهای هیتیها، امپراتوری عثمانی و سایر بنا های تاریخی باشکوه منعکس کننده تمدن یونانی- رومی، ارمنی، دوران نوسنگی و سبک معماری هلنیستیک هستند. پراکندگی این سایتها در سراسر کشور، به تور حداقل سه هفته ای نیاز دارد، اما این روزها آرمچر تراول جایگزینی مناسب است برای کسانی که نمی توانند این کار را انجام دهند، بنابراین اجازه دهید تور گردشگری خود را با 16 سایت میراث جهانی یونسکو در ترکیه آغاز کنیم.

فاتح، استانبول

1: مناطق تاریخی استانبول

استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، محل رویدادهای مهم سیاسی در طول تاریخ بوده است. قلمرو حکومت امپراتوریهای بیزانس و عثمانی، بخش قدیمی شهر به نام سلطان احمد به دلیل ارزش های جهانی خود در عرضه دو دین بزرگ دنیا و همچنین ترکیب سبک های معماری شرقی و غربی قرار مورد توجه یونسکو گرفته است. نقطه عطف این ساختارشامل کلیسای سابق و مسجد ایاصوفیه، مسجد آبی قرن 17، مرکز ورزشهای عمومی هیپودروم و کاخ توپکاپی، خانه اول سلاطین عثمانی هنگامی که آنها در سال 1453 به قسطنطنیه حمله کردند، می باشد.

پاموکیل ترکیه

2: هیراپولیس باستانی و طبیعت برجسته پاموکاله

در سال 2014، پاموکاله جذابترین سایت ترکیه با بیش از 2 میلیون بازدید کننده بود. بیشتر بازدید کنندگان مشتاق بازدید از استخرهای کلسیم سفید هستند که نقطه عطف طبیعت زیبای ترکیه، با نام مستعار "قلعه پنبه" به دلیل ظاهر منحصر به فرد خود است. به عنوان مرکز باستانی مداوای سربازان زخمی رومی، در کنار شهر هیراپولیس قرار دارد که خود آن نیز جزو فهرست میراث جهانی یونسکو است.

3: خرابه های شهر باستانی افسس

اکثر کسانیکه با کوله پشتی سفر می کنند و از ترکیه دیدار می کنند، از سایت های بالا بازدید می کنند اما در لیست خود بازدید از شهر یونانی- رومی باستانی افسس را نیز قرار می دهند. اگر به رشد خود ادامه داده بود، این بندر تجاری قدیمی می توانست با شکوه روم رقابت کند. نقاط برجسته کنونی مورد بیشترین توجه قرار می گیرند و کتابخانه سلسوس، تاتر بزرگ و خانه های تراس روم مشهور هستند اما باستان شناسان معابد و ساختمان های فراوان دیگری را کشف کرده اند. کاوش و حفاری که از قرن 20 آغاز شده هنوز هم ادامه دارد و مورخان در مورد آنچه که در آینده کشف خواهد شد هیجان زده هستند.

4: پارک ملی گورمه

همچنین در تور گردشگری ترکیه، جاذبه پارک ملی گورمه وجود دارد که کلیساهای باستانی سنگی آن با هنر کتاب مقدس بیزانس در هم میامیزد. این مکان در گذشته برای تمرین مسیحیان زمانی که این دین در سراسر منطقه گسترش داشت، همانند پناهگاهی بود اما در سراسر کاپادوکیه نقاشیهای انسان اولیه که آنها را بر روی صخره های توفا حک کرده را می توان یافت. با این حال، نقاشی های دیواری کتاب مقدس بر روی تزیین سقفها تحسین برانگیزتر است. صدها ساعت کار برای ترمیم آنها انجام شد تا به شکوه سابق خود بازگردند.

دیوار آنی

5: شهر باستانی آنی

در مرز شرقی با ارمنستان شهر باستانی آنی قرار دارد. به دلیل دوری به ندرت در کتابهای راهنما به آن اشاره شده در حالیکه نه تنها بدلیل اهمیت تاریخی خود بلکه بخاطر ساختمان هایی مانند کلیسای جامع فتحیه و کلیسای تیگران هوننت سزاوار تحسین به مراتب بیشتری است.

6: سایت باستان شناسی تروی

در نقطه مقابل در سمت غربی ترکیه، شهرت اساطیری احاطه شده بوسیله شهرهای قدیمی تروی، هنوز پس از قرنها هدف بررسی بسیاری از مورخان و باستان شناسان است که در تلاش برای کشف لایه های تاریخی آن هستند. حفاریهای مستمر هنوز رازهای آن را کامال نگشوده زیرا تا به امروز، 11 لایه شهر از زمانهای مختلف تاریخی کشف شده است.

7: مسجد بزرگ و بیمارستان دیوریغی

در سال 1985 از ترکیه در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. معماری منحصر به فرد قرن 13 مسجد و بیمارستان دیوریغی چشم نواز هستند. این اثر در برخی از نقاط مخلوطی از گوتیک، سلجوق و باروک سبک است که با توجه به دوری محل آن در جنوب شرقی سیواس آن را سزاوار تحسین می کند.

8: بورسا و جومالیکیزیک

از آن بعنوان اولین پایتخت امپراطوری عثمانی در قرن 14 یاد می شود، شهر مرکزی بورسا در فاصله رانندگی 2 ساعته از استانبول قرار دارد و یک سفر یک شبه برای کشف بیشتر دیدنیهای آن ایده آل است. به همین ترتیب در نزدیکی آن روستای کوچک جومالیکیزیک که از پایه های امپراتوری عثمانی است، قرار دارد اما در آن 200 خانه تاریخی منحصر به فرد وجود دارد که گردشگران را از سراسر جهان جذب می کند.

9: سافرانبولو

همچنین در منطقه دریای سیاه ترکیه، شهر قدیمی سافرانبولو از سال1994 به فهرست یونسکو افزوده شده است و بسیاری از مجلات مسافرتی این شهر را به دلیل میراث سنتی آن در مرکز سفرهای خود قرار می دهند. این منطقه یک توقفگاه برای سفر تجار جاده ابریشم از شرق به غرب بوده و خانه های قدیمی حفظ شده آن منعکس کننده تاریخ این ناحیه هستند. امتیاز دیگر بازدید از این ناحیه آن است که تولید بهترین راحت الحلقوم در کل کشور را حفظ کرده است.

دیاربکر قلعه و باغ

10: قلعه دیاربکر قلعه و باغ هوسل

هنگامی که باغ دیاربکر قلعه و هوسل در سال 2015 به فهرست یونسکو افزوده شد، مقامات خوشبین بودند که این امر گردشگران بیشتری را به منطقه جنوب شرقی جذب کند. متاسفانه، این امید هرگز به چیزی ببیشتر از یک آرزو توسعه پیدا نکرد اما این موضوع نباید از اهمیت آن به عنوان یک چشم انداز فرهنگی از دوران هلنیستیک، رومی و دوره ساسانی بکاهد.

11: خاتوشا پایتخت هیتیت

روستای کوچک و ناشناخته بوگازکاله مرکز سرمایه حکومت امپراتوری هیتیها بود.
اغلب در سایه دستاوردهای عثمانی علیرغم تفکر رو به جلو و باورهای فرهنگی شجاعانه خود، خرابه های این امپراتوری در منطقه بزرگی گسترده شده اند و برای اکتشاف آنها نیاز به ماشین است. آثار اصلی عبارتند از ابوالهول، دروازه شیرها که بعنوان بخشی از دیوارهای شهر بازسازی شده اند. آثار باستانی با ارزش کشف شده در طول حفاری در حال حاضر در موزه بوگازکاله حفظ می شوند.

مجسمه کوه نمرود

12: کوه مجسمه های نمرود

یکی از بارزترین نمادها در لیست میراث جهانی یونسکو در ترکیه سر مجسمه های نشسته در ارتفاع 2134 متر بالای کوه نمرود است. زمان ایده آل برای بازدید طلوع آفتاب است که مجسمه در اطراف آرامگاهی که مورخان به تاریخ آن در قرن اول مشکوک هستند نشان از وجود یک سایت مهم تاریخی دارد.

13: سایت نوسنگی چاتالهویوک

این سایت دوران نوسنگی، مجموعه گسترده ای از زیستگاه های انسانی است که آثار دوران گذر زندگی انسان به عنوان شکارچی و عشایر کشاورزی وجود دارد.

وب سایت میراث جهانی یونسکو به طور خاص اهمیت آنها را به عنوان " دو تپه از 37 سایت روی جنوب فلات آناتولی پلاتو ذکر می کند. تپه بلندتر شرقی شامل هجده سطح از دوران نوسنگی بین 7400 سال قبل از میلاد تا 6200 سال قبل از میلاد، از جمله نقاشی های دیواری، نقش برجسته، مجسمه سازی، و دیگر ویژگی های نمادین و هنری آم دوران است ".

14: چشم انداز فرهنگی پرگامون

در منطقه اژه ترکیه واقع شده است و اکثر بازدید کنندگان پرگامون تحت تاثیر تاتر شیب دار واقع در دامنه کوه قرار می گیرند که هنوز اهمیت فرهنگی آن از سایر آثار شبیه به خود بسیار بیشتر است. در دوران یونان باستان قدرتمند، پایتخت پادشاهی پرگامون در طول دوره هلنیستیک بوده و بعنوان یکی از هفت کلیسای مکاشفه در عهد جدید انجیل ذکر شده است.

15: مسجد سلیمیه

مسجد قرن 16 سلیمیه در شمال غربی شهر ادیرنه یک نمونه کلاسیک از معماری اسلامی است. این مسجد توسط سنان ساخته شده، که معمار مورد علاقه سلاطین عثمانی بوده و همانطور که یک نماد دینی است، یک مجموعه با شکوه اجتماعی نیز می باشد. هنگامی که سلطان سلیم دوم سنان را مامور اجرای ان کرد، تمایل خود را برای داشتن یک مسجد متمایز و قابل توجه مشام داد و سنان قطعا این کار را به درستی انجام داده است.

16: زانتوس و لتون

آخرین مورد در لیست سایت های میراث جهانی یونسکو در ترکیه، زانتوس و لتون در ساحل غربی ترکیه هستند. به دلیل وضعیت خود به عنوان مرکز امپراطوری باستانی لیکیا بوده است. در حین حفاری، باستانشناسان لوح بزرگی را به زبان لسیایی کشف کردند. ماموریت آنها کشف و کسب اطلاعات بیشتر در مورد این امپراتوری و کمک قابل توجه به تاریخ ترکیه است.

اخبار املاک8.07.2021
چگونه یک ملک در ترکیه خریداری کنیم؟
26.06.2021
حقایقی که سرمایه گذاران و متقاضیان زندگی در ترکیه باید بدانند
18.06.2021
بررسی سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ترکیه در 3 مرحله اصلی
11.06.2021
باورهای غلط رایج درباره سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در ترکیه
10.06.2021
چگونه می توان در ترکیه ملک را به صورت امن خریداری کرد؟
7.06.2021
ما یک دفتر جدید در آنکارا داریم!
3.06.2021
بررسی قیمت - آیا قیمت ملک در ترکیه ارزان است یا گران؟
11.05.2021
چگونه به عنوان یک پاکستانی، شهروند ترکیه شویم
خواندن همه خبرها
بالا
برو به