تلفن همراه 00905322124590

تماس با ما از ایران 00902423245494

برگزیده های شما ( 0 )
نمایش ملک های مورد علاقه من

معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای خرید املاک و مستغلات در ترکیه

6.02.2017

معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای خرید املاک و مستغلات در ترکیه

خرید املاک و مستغلات یا سرمایه گذاری در ترکیه اخیراً به یک فرصت عالی و غیر قابل چشم پوشی تبدیل شده است. مزایایی از جمله تخفیف مالیات بر ارزش افزوده، تجدید پذیری هزینه های تمبر و اعطای تابعیت ترکیه برای کسانی که حداقل 250 هزار دلار املاک خریداری کرده اند، ترکیه را مطلوب کرده است. پس از این همه تحولات، دولت ترکیه به دلیل جذب بیشتر سرمایه گذاران بین المللی، مالیات بر ارزش افزوده در خرید و فروش املاک به اتباع خارجی را لغو نمود. قانون مربوط به معافیت مالیات بر ارزش افزوده در تاریخ 1 آوریل 2017 توسط پارلمان ترکیه به تصویب رسید.

برخی از شهروندان ترک مقیم خارج از کشور و اتباع خارجی به شرط خرید ملک نوساز از شرکتهای ساختمانی، مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نخواهند کرد. مزایای ناعادلانه معافیت برای مالیاتهای اخذ نشده در نظر گرفته خواهد شد و جریمه مالیاتی آن نیز محاسبه خواهد گردید.

افرادی که می توانند از این قانون بهره مند گردند

- شهروندان ترکی که بیش از6 ماه در خارج از کشور زندگی کرده اند با کار و اجازه اقامتشان.

- اتباع خارجی که در ترکیه اقامت ندارند.

- سازمان هایی که که سودی در ترکیه به دست نیاورده اند و یا دفتری در ترکیه ندارند.

نکته مهم: شهروندان ترکی که در کشورهای خارجی اقامت دارند یا برای سازمانها، موسسات و نهاد هایی که در ترکیه ثبت شده اند کار می کنند،قادر نخواهد بود از معافیت مالیات بر ارزش افزوده بهره مند گردند.

معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای خرید املاک و مستغلات در ترکیه

شرایط بهره مندی از این قانون

- فقط شامل املاک و مستغلات نوساز خریداری شده از شرکت های ساختمانی می شود.

- قیمت خرید باید به ارز خارجی باشد.

- ملک خریداری شده برای یک سال اجازه فروش نخواهد داشت. اگر ملک طی یک سال به فروش برسد، معافیت مالیات بر ارزش افزوده اخذ خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای شهروندان ترکیه که در خارج از کشور زندگی می کرده اند

- مجوز کار و یا اسناد معادلی که از سفارتخانه های رسمی و یا کنسولگریهای ترکیه باشد.

- سندی که نشان دهد شهروندان به مدت حداقل شش ماه از تاریخ خرید در خارج بوده اند.

مدارک مورد نیاز برای اتباع خارجی که در ترکیه اقامت ندارند

- کپی از گذرنامه کشوری که در آن تبعه خارجی اقامت دارد یا کپی از کارت فیروزه برای کسانی که تابعیت ترکیه ای خود را از دست داده اند.

- سند صادر شده توسط اداره مالیات که نشان می دهد خریدار ساکن ترکیه نیست.

مدارک مورد نیاز برای سازمان هایی که سودی در ترکیه به دست نیاورده اند

- سندی که ثابت کند این سازمان همچنان فعال است. این سند باید ابستل داشته باشد.

- سندی که اثبات کند این شرکت هیچ سودی در ترکیه کسب نکرده است.

مدارک مورد نیاز برای آنهایی که برای خرید ارز خارجی همراه دارند

- اگر قیمت خرید از خارج از کشور، از طریق یک بانک پرداخت می شود، این مبلغ باید به بانکی در ترکیه منتقل شود. رسید این انتقال باید به مقامات مربوطه تحویل داده شود.

- اگر مبلغ با کارت اعتباری صادر شده توسط بانک های خارجی پرداخت می شود، سندی لازم است تا نشان دهد که پول از خارج از کشور آورده شده و توسط بانک مربوطه در ترکیه دریافت شده است.

- اگر قیمت به صورت نقدی از خارج از کشور به ترکیه آورده می شود، سند تایید شده گمرکی لازم است.

این اسناد باید در یک زمان خاص قبل از فروش ارایه شوند.

تعهد نامه

این سند برای تعهد دریافت معافیت مالیات بر ارزش افزوده است. این نامه را می توان در مرحله فروش امضا کرد.

سوالات متداول در مورد معافیت مالیات بر ارزش افزوده

سوال: شرایط معافیت مالیات بر ارزش افزوده در زمان خرید ملک چیست؟
پاسخ: شهروندان ترکی که بیش از 6 ماه در خارج از کشور زندگی کرده اند و همچنین اتباع خارجی، به هنگام خرید اولین ملک تجاری یا مسکونی خود در ترکیه از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند مشروط به اینکه پرداخت را با ارز خارجی انجام دهند و ملک خود را در طی یک سال پس از دریافت سند ملک نفروشند.

سوال: چگونه معافیت مالیات بر ارزش افزوده را در زمان خرید ملک دریافت کنیم؟
پاسخ: مطابق قانون، که از 8 مارس 2017 لازم الاجرا گردید، به شهروندان خارجی امکان خرید ملک، بدون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را می دهد. این قانون فقط در مورد املاک و مستغلات خریداری شده پس از 1 آوریل 2017 اعمال می شود. معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای خرید زمین، قطعه و مزارع معتبر نیست. این قانون فقط برای املاک تجاری و مسکونی اعمال می شود.

سوال: آیا با این معافیت می توان بیش از یک ملک خریداری کرد؟
پاسخ: بله کسانی که مایل به استفاده از معافیت مالیات بر ارزش افزوده هستند، می توانند بیش از یک ملک بخرند.

سوال: آیا املاکی که توسط شهروندان خارجی قبل از اول آوریل خریداری شده نیز معافیت مالیات بر ارزش افزوده دارند؟
پاسخ: برای املاک تحویل داده شده قبل از 1 آوریل 2017 مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می شود. با این حال، معافیت برای آن دسته از فروشهایی که قبل از اول آوریل به اتمام رسیده اند اما سند ملکی (تاپو) پس از این تاریخ صادر شده است نیز، اعمال می شود.

سوال: این فرآیند چگونه کار می کند؟
پاسخ: خارجیانی که مایل به خرید ملک هستند می توانند با مدارک هویتی خود (گذرنامه، اجازه اقامت) به اداره کل تاپو و کاداسترو (دفتر تاپو) مراجعه کنند. کسانی که بعنوان وکیل اسناد را دریافت می کنند باید به همراه اصل و فتوکپی وکالتنامه به همراه مترجم خود به دفتر تاپو مراجعه کنند. پیش درخواست با گرفتن شماره تسلسل انجام می شود. پس از مشخص شدن و تحقق شرایط مورد نیاز در دفتر تاپو، قرارداد اولیه خرید و فروش املاک و مستغلات با حضور در یک دفتر اسناد رسمی امضا می شود. اگر قرار بر نقل و انتقالات باشد، قرارداد فروش می بایست در دفتر تاپو انجام می شود.

سوال: اگر خریدار ظرف یک سال ملک را بفروشد چه اتفاقی می افتد؟
پاسخ: اگر ملک مسکونی یا تجاری خریداری شده با استفاده از قانون معافیت ظرف مدت یک سال به فروش برسد، مالیات پرداخت نشده با بهره معوقه قبل از انتقال سند، توسط فروشنده باید پرداخت شود که میزان نرخ بهره بر مبنای ماده 48 قانون شماره 6183 توسط اداره امور مالیاتی محاسبه می شود.

توجه: مالیات بر ارزش افزوده در خرید و فروش محاسبه نمی شود اگر نیمی از قیمت توسط خریدار به ارز خارجی وارد ترکیه شود و قبل از صدور فاکتور به فروشنده پرداخت گردد.

سوال: شرط اینکه املاک غیر منقول از مالیات معاف باشند، چیست؟
پاسخ: ساختمانی که به عنوان یک ملک تجاری یا مسکونی ساخته شده است باید دارای پروانه ساخت باشد و در شرایط کاملا آماده به خریداران تحویل داده شود. املاکی که بعنوان ملک مسکونی، آپارتمان، دفتر، فروشگاه، هتل آپارتمان و موارد مشابه در پروانه ساختمان تعریف شده اند در محدوده معافیت مالیاتی در نظر گرفته می شوند.

سوال: در صورت خرید یک ملک نوساز از فروشنده دست دوم، می توان از معافیت بهره مند شد؟
پاسخ: نه این معافیت فقط برای املاک و مستغلات دست اول ساخته شده توسط سازنده ملک اعمال می شود. اگر ملک مسکونی یا دفتر نوسازی را شخص دیگری بخرد و دوباره بفروشد، این ملک دست دوم محسوب شده و تحت این قانون قرار نمی گیرند.

سوال: پرداخت ملک فروخته شده چگونه و به چه کسی تعلق می گیرد؟
پاسخ: برای اینکه معافیت مالیات بر ارزش افزوده بر ملک تجاری و یا مسکونی اعمال شود، لازم است قبل از تاریخ صدور فاکتور فروش، حداقل 50 درصد از قیمت ملک پرداخت شود. الباقی باید حداکثر ظرف مدت یک سال توسط خریدار به ارز خارجی به فروشنده پرداخت شود.

سوال: مقررات انتقال پول (مبلغ فروش) به ترکیه چیست؟
پاسخ: انتقال ارز خارجی به ترکیه از طریق بانک ضروری است. اگر این پول با استفاده از بانک انجام شود، تایید اعتبار ارز خارجی که به ترکیه آورده می شود با قبض بانکی صورت می گیرد. پرداخت را نیز می توان با کارت اعتباری بانکهای خارجی انجام داد. در این حالت یک رسید یا سندی که از بانک داخلی مربوطه تهیه شده، تأیید می کند که پرداخت به ارز خارجی انجام شده و به ترکیه وارد شده است. اما اگر پول بصورت فیزیکی توسط خریدار آورده شود، باید با سندی که از طرف اداره گمرک است، تایید شود.

تبصره: طبق قانون شماره 6824 منتشر شده در روزنامه رسمی، ارزهای خارجی که قبل از 8/3/2017 به ترکیه منتقل شده اند به عنوان ارزهای خارجی تحت این معافیت در نظر گرفته نمی شوند.

به روز رسانی شده در تاریخ 15.10.2019: به دلیل عدم امکان درخواست معافیت مالیات بر ارزش افزوده در کشورهایی که مشکل انتقال ارز دارند؛ براساس ابلاغیه منتشر شده در روزنامه رسمی، اداره کل درآمدهای وزارت دارایی و خزانه راه حلی انعطاف پذیر برای این مسیله ارایه نموده است. با این اصلاحیه، عمده ترین مشکل انتقال ارز خارجی جهت خرید املاک و مستغلات در ترکیه از برخی کشورهای آفریقایی و اروپایی و به ویژه کشورایران برطرف شده است. با توجه به مفاد اضافه شده به اطلاعیه؛

- در صورت انتقال ارز خارجی برای این منظور، چنانچه رسید انتقال بانكی شامل مشخصات دریافت کننده و اطلاعات املاك تجاری یا مسكونی مورد تحویل باشد، یا؛
- به شرط آنكه فروشنده، رضايت نامه ای دريافت كند كه در آن مبلغ موضوع انتقال از طرف خريدار معین و مشخصات دریافت کننده و اطلاعات املاك تجاری یا مسكونی مورد تحویل ذکر شده باشد، از معافيت ماليات بر ارزش افزوده بهره مند خواهد شد.

سوال: چگونه می توان پس از خرید ملک بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده را مطالبه کرد؟
پاسخ: بازپرداخت معافیت مالیات بر ارزش افزوده بعد از اینكه تمام قیمت ملک به ترکیه منتقل و به فروشنده پرداخت شد، بازپرداخت می شود.فروش های انجام شده با اعلامیه مالیات بر ارزش افزوده برای دوره مالیاتی که در آن ملک تجاری یا مسکونی تحویل شده، اعلام می شوند. فروشنده (شرکت ساختمانی) ممکن است بازپرداخت مالیات ارزش افزوده را به صورت نقدی یا پرداخت به حساب بانکی مطالبه نماید. در این حالت اسناد مورد نیاز بررسی شده، پرداخت به حساب بانکی درخواست می شود و بدون در نظر گرفتن مبلغ فروش و گزارش بازرسی مالیاتی، گزارش حسابدار مجاز و بخشودگیها، بازپرداخت انجام می شود. درخواست بازپرداخت وجه نقد معامله به فروشنده، اگر کمتر از 5.000 لیر باشد، بدون مراجعه به گزارش بازرسی مالیاتی، گزارش حسابدار مجاز و بخشودگیها تحقق می یابد و اگر درخواست بازپرداخت بیش از 5.000 لیر باشد، مازاد آن براساس گزارش بازرسی مالیاتی یا گزارش حسابدار خبره بازپرداخت می شود.

سوال: مدارک لازم برای درخواست بازپرداخت به یک حساب چیست؟
پاسخ:
- درخواست استاندارد برای بازپرداخت،
- لیست مالیات بر ارزش افزوده برای دوره ای که معافیت اعلام شده ،
- لیست فاکتورهای فروش،
- اسنادی که باید قبل از تحویل توسط فروشنده تهیه شود،
- رسید بانکی که تأیید می کند کل ارز به ترکیه آورده شده است، یا
- رسیدهای مبنی بر اثبات مبلغ پرداخت شده به فروشنده با مدارک دریافت شده از اداره گمرک،
- نمونه گواهی ثبت زمین.

سوال: اگر معافیت به موقع انجام نشود چه اتفاقی می افتد؟
پاسخ: در مواردی که معافیت با وجود فقدان یکی از شرایط مندرج در ماده i/13 قانون مالیات بر ارزش افزوده اعمال شود، فروشنده و خریدار هر دو مسوول هستند. اگر حداقل 50 درصد از قیمت فروش قبل از تاریخ فاکتور پرداخت نشود و مابقی آن به ارز خارجی به ترکیه وارد نشود و به فروشنده پرداخت نگردد، فروشنده و خریدار به طور همزمان مسوول پرداخت مالیات باقیمانده، مجازات مالیاتی و بهره خواهند بود.

سوال: آیا آنتالیا هومز تجربه معافیت مالیات بر ارزش افزوده را دارد؟
پاسخ: تابعیت ترکیهپاسخ: آژانس املاک آنتالیا هومز اولین شرکتی در ترکیه است که اجرای معافیت مالیات بر ارزش افزوده را توسعه داده است. ما در ماه های گذشته، بازپرداخت 966.000 لیری مالیات بر ارزش افزوده را برای فروش به اتباع خارجی دریافت کرده ایم. رضایت نامه های آنتالیا هومز را بخوانید.

اکنون زمان قصد خرید ملک در ترکیه است. شما می توانید با خرید ملک در ترکیه از معافیت مالیات بر ارزش افزوده بهره مند شوید. امروز با نمایندگان فروش با تجربه آنتالیا هومز تماس بگیرید تا خانه رویایی خود را با بهترین قیمت بیابید.

* به روز شده در تاریخ 04.09.2019

اخبار املاک18.06.2021
بررسی سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ترکیه در 3 مرحله اصلی
11.06.2021
باورهای غلط رایج درباره سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در ترکیه
7.06.2021
ما یک دفتر جدید در آنکارا داریم!
3.06.2021
بررسی قیمت - آیا قیمت ملک در ترکیه ارزان است یا گران؟
3.06.2021
بررسی قیمت - آیا قیمت ملک در ترکیه ارزان است یا گران؟
11.05.2021
چگونه به عنوان یک پاکستانی، شهروند ترکیه شویم
13.04.2021
روشهای تقلبی شهروندی ترکیه شناسایی شد
1.04.2021
سرمایه گذاری در املاک و مستغلات سودآور: مسکن دانشجویی یونیوا
خواندن همه خبرها
بالا
برو به