تلفن همراه 00905322124590

تماس با ما از ایران 00902423245494

برگزیده های شما ( 0 )
نمایش ملک های مورد علاقه من

کار و یافتن شغل در ترکیه به عنوان یک خارجی

21.6.2018

در دهه گذشته، قوانین سختگیرانه و قدیمی کار در ترکیه برای یک خارجی، رو به بهبود گذاشته است. قبل از قرن بیست و یکم، بسیاری از خارجیان به طور غیرقانونی در کشور کار می کردند که نتایج آن فاجعه آمیز بود. آنها پوشش درمانی نداشتند و اغلب بیش از حد کار می کردند و از کار اخراج می شدند.

خوشبختانه، آن روز ها گذشته و خارجیانی که می خواهند در ترکیه زندگی و کار کنند، گزینه های بیشتری دارند.

کار در ترکیه به عنوان یک خارجی: مشاغلی که برای شما امکان پذیر است

اتباع خارجی واجد شرایط کار در بسیاری از بخش ها هستند، اما چند استثنا نیز وجود دارد. حضور در مشاغل امنیتی و گمرکی در صنعت دریایی ممنوع است. شما نمی توانید در بخشهای پزشکی و حقوقی، از جمله پرستاری، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی کار کنید. همچنین کار در دفتر اسناد رسمی و وکالت ممنوع است.

بعضی از خارجیان می خواهند راهنماهای تور باشند، اما این کار نیاز به چندین سال آموزش دارد و کارکنان باید امتحاناتی برای کسب مدرک تحصیلی خود بگذرانند. با این حال، مشاغل فصلی مانند کار در فصول تعطیلاتی یا کار در هتل برای خارجی ها امکان پذیر است.

یکی دیگر از گزینه های محبوب آموزش زبان انگلیسی است. شما نیاز به مدرک TESOL دارید و باید درس های خود را با دقت برنامه ریزی کنید، اما بسیاری از معلمان می گویند که بابت آن پاداش فوق العاده می گیرند و اغلب محل اقامت نیز دریافت می کنند.

جدا از این، برخی از خارجی ها برای دفاتر شرکت های بین المللی در شهرهای بزرگ کار می کنند. اگر شما یک مهارت تجاری داشته باشید، شانس بسیار بالاتری برای به دست آوردن شغل دارید.

کار و یافتن شغل در ترکیه به عنوان یک خارجی

اجازه کار برای اتباع خارجی

وزارت کار و امور اجتماعی در طول دو سال گذشته 104,915 پروانه کار را تایید کرده است. بسیاری از این مجوزها در استانبول، مهم ترین و شلوغ ترین شهر ترکیه درخواست شده است.

هنگامی که شغلی یافتید، شما و کارفرمایتان می توانید برای اجازه کار درخواست بدهید. سه نوع مجوز وجود دارد. کارمندان، واجد شرایط دریافت مجوز کاری مدت دار یا نامحدود هستند و باید اجازه اقامت، حداقل اعتباری 60 روز در گذرنامه و یک قرارداد حقوقی با کارفرما داشته باشند.

کارفرما قبل از فرستادن آنها به وزارت کار و امور اجتماعی، تمام فرم درخواست های لازم را پر کرده و مدارک مورد نیاز را جمع آوری می کند. افرادی که در خارج از ترکیه زندگی می کنند می توانند به کنسولگری در کشور خود مراجعه کنند.
هنگامی که درخواستتان تایید شد، می توانید کار را شروع کنید. کارفرما مسوول تامین بیمه اجتماعی و پرداخت مالیات است. این مجوز مخصوص شرکت است، بنابراین هر زمانیکه کار خود را ترک کنید، از اعتبار ساقط می شود. (اطلاعات بیشتر در مورد مجوز کار)

مجوز کار خود اشتغالی

اگر کارمندی در ترکیه حداقل پنج سال زندگی کرده باشد، می تواند درخواست مجوز مستقل نماید. برای تایید آن، شما باید یک طرح کسب و کار ارایه دهید و همچنین نشان دهید که کارآفرینی شما به اقتصاد ترکیه کمک خواهد کرد.

بعلاوه، در سال 2017، اصلاحیه قانون نیروی کار بین المللی برای کارگران بسیار ماهر بعنوان سیستم فیروزه ای معرفی شد. اساس این سیستم به شدت سودمند است، زیرا برای دارنده مجوزهای نامحدود صادر می شود. (برای اطلاعات بیشتر درباره سیستم فیروزه ای اینجا را کلیک کنید)

توجه: استثناهای بسیاری در قوانین مربوط به کار ترکیه به عنوان یک خارجی وجود دارد و قوانین به طور مداوم به روز می شوند، بنابراین همیشه از وزارت کار و امنیت اجتماعی مشاوره بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که اگر کسی به طور غیرقانونی کار کند، جریمه خواهد شد و در برخی مواردی پس از دستگیری، اخراج می شود.

اطلاعات بیشتر درباره شرایط زندگی ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه چیست؟: کاهش هزینه های یک زندگی راحت در ترکیه.
آموزش و پرورش: ما نگاهی به مدارس بین المللی و اطمینان از اینکه فرزند شما آموزشی عالی دریافت می کند، انداخته ایم.
خرید ملک در ترکیه: مشاوره و راهنمایی در مورد محل، آژانس املاک و مدیریت امور مالی.

اخبار املاک12.10.2019
داستان عشق از مکزیک تا آنتالیا
6.10.2019
پنجاه و ششمین جشنواره فیلم پرتقال طلایی آنتالیا از 26 اکتبر آغاز می شود
17.9.2019
آغاز پروازهای چارتر مستقیم از هند به آنتالیا
12.9.2019
آنتالیا-دهمین- شهر-مهم -بازدیدکننده- و- موردتوجه -در-جهان –است
27.8.2019
چرا در املاک ترکیه سرمایه گذاری کنیم؟
23.7.2019
بافت معماری آنتالیا از گذشته تا حال
18.7.2019
آیا خرید ملک در ترکیه سرمایه گذاری خوبی است؟
13.7.2019
ترکیه: 7 کشور برای زندگی و کار در سراسر جهان
خواندن همه خبرها
بالا
برو به